Ugrás a fő tartalomra

Bevezető

Üdvözöllek Kedves Olvasó! A nevem Nagy Viktória, szenvedélyem a bútorfestés és sok más egyéb csináld magad dolog, amikkel az otthonunkat, szebbé, személyesebbé tehetjük. Eredeti szakmám szerint nem sok közöm van az alkotás világához, de már gyermekkorom óta sok kézműves és művészi jellegű hobbim volt, mindig is szerettem az egyedi dolgokat. A bútorfestéssel néhány éve ismerkedtem meg, és azóta semmit nem csitult a rajongásom. Nagyon sok - főként külföldi - oldalt böngészek új technikák és inspirációk után kutatva. És persze festek is, amikor csak időm engedi. A blogon az eddig megszerzett tapasztalatot és tudást szeretném, megosztani Veletek, illetve persze várom a Ti ötleteiteket, munkáitokat is. A közös tudásmegosztás segítségével remélem, hogy minden arra vágyó Alkotónak sikerül létrehoznia a vágyott bútorát. Ha érdekelnek a fentiek, tarts velem! Kellemes időtöltést és örömteli alkotást kívánok! Viki

Bútorfestés alapok: a festék kiválasztása

Ebben a bejegyzésben megismerkedünk a legnagyobb krétafesték gyártók termékeivel. Megpróbálok segíteni eligazodni a széles választékban.


Milyen festékkel fessünk bútort?

Egy korábbi bejegyzésben már említettem, hogy én krétafestékkel és tejfestékkel szoktam festeni.
Én sem ezekkel a festékekkel kezdtem, amikor legelőször nekifogtam még nemigen lehetett itthon krétafestéket (pláne tejfestéket) kapni, azt sem tudtam mi fán terem. Zománcfestékkel próbálkoztam. Nem lett vállalhatatlan, de ég és föld a különbség a mostani munkáimhoz képest. A krétafestékek és a tejfestékek kifejezetten bútorfestésre készülnek, gyönyörű színekben kaphatóak és nem utolsó sorban a velük festett bútorokat nyugodtan tehetjük akár a gyerekszobába is. Ma már csak ezeket használom és jó szívvel ajánlom mindenkinek, tényleg öröm velük a munka.

Akkor lássuk a választékot:
  • Ma itthon a legismertebb krétafesték az Annie Sloan chalk paint. Hivatalos forgalmazónál lehet hozzájutni, illetve webáruházon keresztül. Nagyon jó minőségű festékek, jó fedőképességgel és nagyon szép színekkel. Áruk nem olcsó, nagyobb bútorok esetén mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Itt találsz részletesebb leírást.

  • A másik nagy festékgyártó a Lignocolor. Igazából hasonlókat tudok mondani a termékeikről, mint az ASCP festékekről, jó minőségűek, könnyű velük dolgozni, az áruk is hasonló. Részletek itt.


  • Ezeken felül elérhetőek még itthon a Vintage paint festékek is, szintén hivatalos forgalmazóknál, árban és minőségben itt sincs jelentős különbség. Több infó itt.

  • A fentiekhez képest kivételt képeznek a pentart termékei, a Dekor Paint Soft festékcsalád, ami a legtöbb hobbiboltban megvásárolható és interneten is számos webáruházból megrendelhető. Én sokat festek velük, jó minőségű festékek, nem tudnék rosszat mondani róluk. Áruk az előzőekhez képest kedvezőbb. Részletes leírás itt.

  • A másik kivétel a tejfesték. Ez az egyetlen por állagban megvásárolható festék. Ezt otthon, a felhasználás előtt kell elkészíteni, illetve szükség esetén tapadásfokozóval kell keverni. Ára a fent említettek között helyezkedik el. Részletes információk itt.


Az alábbi táblázatban összeszedtem a legfontosabb jellemzőket:

Általánosságban elmondható, hogy ezek mindegyikével kivitelezhető szinte minden festési technika.Őszintén nem tudnék egy gyártót kiválasztani, aki számomra jobb lenne a többinél, én mindegyik festéket megszerettem. Amit azonban mindenkinek ajánlok vásárlás előtt, hogy ha teheti nézze meg személyesen, élőben is a festékeket. A monitor nem adja vissza élethűen a színeket, nehéz két-három színt egymás mellé képzelni, hogy passzolni fognak e egymáshoz és az otthonunkhoz.
Természetesen vannak még egyéb termékek is a fentieken kívül, én most csak azokat említettem, amikről van személyes tapasztalatom.

Sok helyen találhatunk az interneten házilag is elkészíthető krétafesték receptet. Én ezekkel sohasem próbálkoztam, mert
  • egyrészt félek, hogy nem tudok olyan igazán mély, telt színeket kikeverni, mint amilyeneket a fentebb említett gyártóknál kaphatok. 
  • Másodsorban, ha esetleg kevés a bekevert festékmennyiség, nem teljesen bizonyos, hogy még egyszer el tudom érni tökéletesen ugyanazt a színt, árnyalatot, ami nagy gond lehet.
  • Harmadrészt én sokszor alkalmazok összetettebb technikákat (pl.: blending), amihez nagyon fontos a tökéletes állag és textúra, nem biztos, hogy házi keverésű festék esetén ezt el tudom érni. 
Mindettől függetlenül, aki szeretné kipróbálni nyugodtan tegye meg, mert van akinek bevált.

Látható, hogy ma már szerencsére itthon is elég széles választékban találunk minőségi bútorfestéket, bármelyik mellett is döntünk, gyönyörű alkotásokat készíthetünk.

Remélem tetszett a bejegyzés és tudtam segíteni. Ha kedvet kaptál a festéshez, akkor a lenti linkeken elolvashatod a rovat korábbi cikkeit is:

A sorozat következő része a festésről fog szólni, tartsatok velem akkor is!

Örömteli alkotást kívánok!
Viki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Bútorfestés alapok: a bútor kiválasztása

Sok weboldal foglalkozik már ezzel a témakörrel, de úgy érzem nem lehet teljes egy bútorfestéssel foglalkozó blog, ha nem az alapoktól indulunk. A megfelelő bútor kiválasztása nagyon fontos lépés, meghatározza a későbbi összes munkafolyamatot. A bútor állapota Sokan írták már előttem is, de ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni, csak olyan bútorral dolgozzunk, aminek nincsenek komoly szerkezeti hibái és nem hiányoznak nagyobb részei (hacsak nem vagyunk profi asztalosok). Ezek kijavítása és pótlása komoly szakértelmet igényelhet és sok esetben nem kevés pénzbe kerül. A bútor stílusa Általában megvan az elképzelésünk arról, hogy a bútorunkat milyen stílusban, milyen technikával szeretnénk átalakítani. Shabby chic, vintage, retro vagy más egyéb nekünk tetsző végeredményt szeretnénk látni a munka elkészültekor.  Nem lehet azonban bármilyen bútorból bármilyen stílust megalkotni. Minden darab esetén megvannak azok a technikák, amik jól mutatnak a felületen, amik kiemelik a b

Bútorfestés alapok: alapozás

A következőkben az alapozás rejtelmeibe avatlak be Titeket. Bútorfestés során én szinte kizárólag krétafestéket (esetleg tejfestéket) használok. Ezt ajánlom másnak is, mert gyönyörű végeredmény érhető el általa és rengeteg festési technika megvalósítható vele. A posztban a krétafestékhez szükséges alapozásról lesz szó. Alapozót az alábbi okokból szükséges használni: 1. A tapadás fokozásának érdekében. A krétafesték és a tejfesték esetén erre a funkcióra nincs szükség, ugyanis ezek a festékek önmagukban is nagyon jól tapadnak szinte minden felületre (a tejfesték esetén magához a festékhez kell tapadásfokozó adalékot keverni). Előfordulhat, hogy a bútort olyan helyre szánjuk ahol erős igénybevételnek lesz kitéve (pl. fürdőszoba) vagy a funkciója miatt gyakran kell takarítani, akár erősebb vegyszerekkel is. Ebben az esetben megfontolandó az alapozó használata, mivel ez növelheti a festék élettartamát a felületen. 2. Az "átvérzés" megakadályozása érdekében. T

Bútorfestés alapok: az ecset kiválsztása

Még mielőtt elkezdenénk festeni, ki kell választanunk a megfelelő ecsetet. Az alábbiakban ehhez próbálok segítséget nyújtani. Milyen ecsetet válasszunk? Amikor elkezdtem festeni, ezzel a kérdéssel egyáltalán nem foglalkoztam, azt használtam, amit itthon találtam. Aztán szépen lassan rájöttem, hogy egyáltalán nem mindegy milyen minőségű ecsettel dolgozok. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy csak a legdrágább ecset lehet jó, de nem biztos, hogy megéri ezen nagyon spórolni. Még mielőtt belemélyednénk a témába, tisztázzuk, hogy mit is jelent a jó minőség. Az ecset fajtájától, méretétől függetlenül alapelvárás az, hogy ne hullajtsa a szőrét, stabilan legyen összerakva, ne essen szét a kezünkben (ilyenre is volt már példa). A boltban vegyük kézbe az ecsetet, óvatosan húzgáljuk meg a szálakat, ellenőrizzük, hogy könnyen kihullanak e. Vizsgáljuk meg az egész ecsetet, kicsit csavargassuk meg, ha mozog a foglalat, vagy gyengének tűnnek a rögzítések inkább válasszunk másikat. Az az ecse

Kövess Facebookon is

Nézd meg pinterest oldalamat!