Ugrás a fő tartalomra

Bevezető

Üdvözöllek Kedves Olvasó! A nevem Nagy Viktória, szenvedélyem a bútorfestés és sok más egyéb csináld magad dolog, amikkel az otthonunkat, szebbé, személyesebbé tehetjük. Eredeti szakmám szerint nem sok közöm van az alkotás világához, de már gyermekkorom óta sok kézműves és művészi jellegű hobbim volt, mindig is szerettem az egyedi dolgokat. A bútorfestéssel néhány éve ismerkedtem meg, és azóta semmit nem csitult a rajongásom. Nagyon sok - főként külföldi - oldalt böngészek új technikák és inspirációk után kutatva. És persze festek is, amikor csak időm engedi. A blogon az eddig megszerzett tapasztalatot és tudást szeretném, megosztani Veletek, illetve persze várom a Ti ötleteiteket, munkáitokat is. A közös tudásmegosztás segítségével remélem, hogy minden arra vágyó Alkotónak sikerül létrehoznia a vágyott bútorát. Ha érdekelnek a fentiek, tarts velem! Kellemes időtöltést és örömteli alkotást kívánok! Viki

Bútorfestés lépésről lépésre: kék-arany komód Annie Sloan festékkel

Az alábbiakban ennek a komódnak a készítését mutatom be Nektek:


A történet onnan indul, hogy felajánlottam édesanyámnak, hogy készítek neki egy kis komódot szülinapi ajándékként. Aztán ráleltem egy apróhirdetési oldalon két komódra, ami megtetszett. Anyának ezt szántam:

Gondoltam ez tökéletes lesz ajándéknak, a másikat pedig megpróbálom eladni majd.
Az eladásra szánt darabról azonnal tudtam, hogy mit is szeretnék vele csinálni (nyilván, mert ez még ráért volna), de anya komódjával valahogy nem igazán boldogultam. Kicsit olyan lett nekem ez a bútor, mint a barkácsreklám szereplőjének A CSEMPE, ez lett A KOMÓD, a komódok vezére :). Számtalan ötlet jutott az eszembe, de valahogy egyik sem tetszett meg igazán. Minden nap nézegettem, a komód meg csak élcelődött a döntésképtelenségemen :). Aztán ráleltem ezekre a fogantyúkra.
Sima ikeás darabok, de nagyon megtetszettek. És ennek mentén szépen lassan elkezdett körvonalazódni, hogy mit is kezdjek a kis komóddal, míg végre összeállt minden :)
(Megjegyzem egyébként, tőlem nem szokatlan, hogy több ideig gondolkozom azon, hogy milyenre is fessek egy bútort, mint amennyi idő aztán maga az elkészítés :))

Eszközök:
Trinát mestertapasz
Csiszolópapír - finom
Pentart dekor soft paint alapzó
Pentart akril alapozó
Annie Sloan chalk paint - Pure, provance és aubusson blue színekben
Pentart antikoló paszta - arany
HG méhviasz
Legalább 3db ecset

1. Leszedtem a régi fogantyúkat és a bútort alaposan letisztítottam egy kis szappanos vízzel.
2. Az ajtó fogantyújának a helyét fatapasszal eltüntettem, finom csiszolópapírral csiszoltam.

3. Következett az alapozás a dekor festék alapozóval, majd két réteg fehér akril alapozóval kentem át azokat a részeket, ahol a bútort fehérre akartam festeni.
4. Száradás után jött a legjobb rész, a festés.
  • Először felfestettem a 3 színt sávokban a bútorra, itt még nem kel figyelni az átmenetre csak szépen egymás alá kentem. Hagytam megszáradni.
  • A második festés előtt vizes flakonból permeteztem egy kevés vizet a felületre (nem kell sok) és felfestettem a felső és középső színt egymás alá. Ezután a két szín találkozásánál ismét fújtam egy kis vizet a felületre és széles ecsetmozdulatokkal próbáltam „felhúzni” az alsó sötétebb színt és lefelé pedig a világosat. Felfelé "húzásnál" a sötétebb színhez használt ecsettel festettem, a világosabb szín "lehúzásához" a fehér színű festékhez használt ecsetet. Fontos, hogy tényleg jó hosszan fessünk az ecsettel, jó esetben a bútor egyik végétől a másikig, így lesz igazán szép. Ha szárad felület lehet még rá vizet spriccelni (de egyszerre ne sokat!). 


  • Ugyanígy jártam el mindenhol a bútoron. Kisebb helyen (pl.: fiókok, díszlécek) sokkal nehezebb szépen eldolgozni az átmenetet, mert nem lehet széles mozdulatokkal dolgozni. Itt sokkal aprólékosabban kell festeni, ha valaki még először próbálja alkalmazni ezt a technikát, érdemes sima, díszítés nélküli bútoron dogozni, sokkal könnyebben fog menni.

  • Az egész festést kétszer ismételtem meg, így lett igazán szép, csíkmentes a felület.
  • Mindegyik színhez külön ecset kell, és nem árt bekészíteni egy-két plusz ecsetet sem, mert néha könnyebb egy tisztával visszaszedni a felesleges festéket. Nekem a tömött, sűrű ecsetek jobban bejöttek ehhez a technikához.

4. Miután elkészült a festés, viaszoltam az egész bútort. (Ahogy fent is írtam HG viaszt használtam, de az az igazság, hogy annyira nem voltam megelégedve vele. Volt még itthon egy kevés és nem volt szívem kidobni, de örülök, hogy elfogyott, mert vannak ettől sokkal jobbak. Készül egy poszt a felületzáró technikákról, ott írok majd erről részletesen.)
5. Már csak az arany paszta volt hátra. Imádom a fémesen csillogó részleteket, sok bútoron használok ilyen díszítést, és itt a fogantyúk miatt nagyon szépen passzolt is összképhez. Egy puha rongy segítségével kentem a pasztát a díszlécekre és a szélekre (nem spóroltam vele). Nekem nagyon tetszik a hatása, mindig egy kicsit más attól függően, hogy honnan nézzük és hogy milyen a megvilágítás.

6. Kifúrtam az ajtón a fogantyú helyét és feltettem a fiókokra is. Ezzel készen is vagyunk :).

A blending nem könnyű technika, sokat kell gyakorolni mire sikerül igazán szép átmenetet készíteni, de érdemes próbálkozni, mert ha ráérez az ember, akkor nagyon szép és különleges tud lenni.





Remélem tetszett a bejegyzés és kedvet kaptál Te is a festéshez! Ha igen, akkor ide kattintva elolvashatod a bútorfestés alapjairól szóló cikkeket is.

Örömteli alkotást kívánok!
Viki

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Bútorfestés alapok: a bútor kiválasztása

Sok weboldal foglalkozik már ezzel a témakörrel, de úgy érzem nem lehet teljes egy bútorfestéssel foglalkozó blog, ha nem az alapoktól indulunk. A megfelelő bútor kiválasztása nagyon fontos lépés, meghatározza a későbbi összes munkafolyamatot. A bútor állapota Sokan írták már előttem is, de ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni, csak olyan bútorral dolgozzunk, aminek nincsenek komoly szerkezeti hibái és nem hiányoznak nagyobb részei (hacsak nem vagyunk profi asztalosok). Ezek kijavítása és pótlása komoly szakértelmet igényelhet és sok esetben nem kevés pénzbe kerül. A bútor stílusa Általában megvan az elképzelésünk arról, hogy a bútorunkat milyen stílusban, milyen technikával szeretnénk átalakítani. Shabby chic, vintage, retro vagy más egyéb nekünk tetsző végeredményt szeretnénk látni a munka elkészültekor.  Nem lehet azonban bármilyen bútorból bármilyen stílust megalkotni. Minden darab esetén megvannak azok a technikák, amik jól mutatnak a felületen, amik kiemelik a b

Bútorfestés alapok: alapozás

A következőkben az alapozás rejtelmeibe avatlak be Titeket. Bútorfestés során én szinte kizárólag krétafestéket (esetleg tejfestéket) használok. Ezt ajánlom másnak is, mert gyönyörű végeredmény érhető el általa és rengeteg festési technika megvalósítható vele. A posztban a krétafestékhez szükséges alapozásról lesz szó. Alapozót az alábbi okokból szükséges használni: 1. A tapadás fokozásának érdekében. A krétafesték és a tejfesték esetén erre a funkcióra nincs szükség, ugyanis ezek a festékek önmagukban is nagyon jól tapadnak szinte minden felületre (a tejfesték esetén magához a festékhez kell tapadásfokozó adalékot keverni). Előfordulhat, hogy a bútort olyan helyre szánjuk ahol erős igénybevételnek lesz kitéve (pl. fürdőszoba) vagy a funkciója miatt gyakran kell takarítani, akár erősebb vegyszerekkel is. Ebben az esetben megfontolandó az alapozó használata, mivel ez növelheti a festék élettartamát a felületen. 2. Az "átvérzés" megakadályozása érdekében. T

Bútorfestés alapok: az ecset kiválsztása

Még mielőtt elkezdenénk festeni, ki kell választanunk a megfelelő ecsetet. Az alábbiakban ehhez próbálok segítséget nyújtani. Milyen ecsetet válasszunk? Amikor elkezdtem festeni, ezzel a kérdéssel egyáltalán nem foglalkoztam, azt használtam, amit itthon találtam. Aztán szépen lassan rájöttem, hogy egyáltalán nem mindegy milyen minőségű ecsettel dolgozok. Ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy csak a legdrágább ecset lehet jó, de nem biztos, hogy megéri ezen nagyon spórolni. Még mielőtt belemélyednénk a témába, tisztázzuk, hogy mit is jelent a jó minőség. Az ecset fajtájától, méretétől függetlenül alapelvárás az, hogy ne hullajtsa a szőrét, stabilan legyen összerakva, ne essen szét a kezünkben (ilyenre is volt már példa). A boltban vegyük kézbe az ecsetet, óvatosan húzgáljuk meg a szálakat, ellenőrizzük, hogy könnyen kihullanak e. Vizsgáljuk meg az egész ecsetet, kicsit csavargassuk meg, ha mozog a foglalat, vagy gyengének tűnnek a rögzítések inkább válasszunk másikat. Az az ecse

Kövess Facebookon is

Nézd meg pinterest oldalamat!